Program

Friday, November 3 - Global Learning Center, 2nd floor, Amphitheater 236

7:00 - 8:30 a.m. - Light Breakfast,  Global Learning Center, 2nd floor break area

8:30 - 9:00 a.m. - Opening Remarks
Mark Borodovsky, Regents’ Professor, Georgia Tech
Srinivas Aluru, Professor, Co-Director, Georgia Tech's Institute for Data Engineering and Science

 

Session I - Chair, Kostas Konstantinidis

9:00 - 9:40 a.m. - Bas E. Dutilh - Utrecht University
"From Illuminating “Dark Matter” to Modelling the Microbiome"

9:40 - 10:20 a.m. - Lawrence David - Duke University
"Models for Analyzing Longitudinal Microbiota Data"

10:20 - 11:00 a.m. - Jed Fuhrman - University of Southern California
"Assessing Potential Interactions among Marine Bacteria, Archaea, Protists, and Viruses via ‘Omics and High Resolution Time Series"

11:00 - 11:30 a.m. - Coffee break

 

Session II - Chair, Eugene Koonin

11:30 - 12:30 p.m. - Peer Bork (Margaret O. Dayhoff Lecturer) - EMBL, Heidelberg
"The Human Gut Microbiome: From Basic Science Towards Medical Applications"

12:30 - 2:00 p.m. - Lunch break - Georgia Tech Hotel and Conference Center
(Conference Dining Room located on the lobby level of the hotel)

 

Session III - Chair, Mark Borodovsky

2:00 - 2:40 p.m. - Julia A. Segre - NHGRI/NIH
"Human Skin Microbiome: Topographic Functional Mapping of Healthy Volunteers and Patient Populations"

2:40 - 3:20 p.m. - Eran Segal - Weizmann Institute of Science
"Personalizing Treatments using Microbiome and Clinical Data"

3:20 - 4:00 p.m. - Eugene V. Koonin - NCBI/NIH
"The New Age of Virus Metagenomics"

4:00 - 6:00 p.m. - Poster session

 

Session IV - Chair, Frank Stewart

6:00 - 6:40 p.m. - Camilla L. Nesbø - University of Alberta Edmonton, Alberta
"There is a World Going on Underground: Gene Flow and Recombination among Subsurface Thermotogae Populations"

6:40 - 7:20 p.m. - Nikos Kyrpides - DOE Joint Genome Institute
"Microbiome Research: from Products to Data"

7:30 p.m. - Speakers Dinner

 

Saturday, November 4 - Global Learning Center, 2nd floor, Amphitheater 236

7:30 - 9:00 a.m. - Light Breakfast,  Global Learning Center, 2nd floor break area

 

Session V - Chair, Olga Zhaxybayeva

9:00 - 9:40 a.m. - Uri Gophna - Tel Aviv University
"From Microbiomes to Resistomes: Gut Microbial Community Dynamics in Chronically Antibiotic-treated Patients"

9:40 - 10:20 a.m. - Forest Rohwer - San Diego State University
"Near-Real Time Personalized Medicine and Cystic Fibrosis"

10:20 - 11:00 a.m. - Matt Sullivan - Ohio State University
"Understanding Viruses in Nature May Save the Earth and Cure Your Next Ailment"

11:00 - 11:30 a.m. - Coffee break

 

Session VI - Chair, Camilla L. Nesbo

11:30 - 12:10 p.m. - A. Murat Eren - University of Chicago
"Studying Genomic Heterogeneity using Single-amino Acid Variants"

12:10 - 12:50 p.m. - Kostas Konstantinidis -Georgia Tech
"The Microbial Genome Atlas (MiGA) Project"

12:50-2:30 p.m. - Lunch break - Georgia Tech Hotel and Conference Center
(Conference Dining Room located on the lobby level of the hotel)

 

Session VII - Chair, King Jordan

2:30 - 3:10 p.m. - Yang-Yu Liu - Harvard University
"Controlling Human Microbiota"

3:10 - 3:50 p.m. - Olga Zhaxybayeva - Dartmouth College
"A Null Model for Microbial Diversification"

3:50 - 4:30 p.m. - Patrick Chain - Los Alamos National Laboratory
"Robust and Reproducible Metagenomics NGS Data Analysis in the Era of the Microbiome"

4:30 p.m. - Closing remarks - Mark Borodovsky - Georgia Tech